Millet İttifakı, HDP'nin Kapatılmasına İlişkin Neler Söyledi?

Bilindiği gibi terör propagandası yapmak suçlaması ile 2 yıl 6 ay ceza verilen HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun dün cezası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde okundu ve milletvekilliği düşürüldü.

Millet İttifakı, HDP'nin Kapatılmasına İlişkin Neler Söyledi?

Bilindiği gibi terör propagandası yapmak suçlaması ile 2 yıl 6 ay ceza verilen HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun dün cezası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde okundu ve milletvekilliği düşürüldü. Hemen akabinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Anayasa Mahkemesi'ne HDP'nin kapatılması istemiyle dava açmıştı. Siyaset ve sivil toplum kuruluşları tarafından çeşitli tepkiler bu duruma gösterilirken, en büyük merak ise millet ittifakı'nın bu duruma nasıl bir tepki vereceği ile ilgiliydi. ahin, Anayasa Mahkemesi'ne HDP'nin kapatılması istemiyle dava açmıştı siyaset ve sivil toplum kuruluşları tarafından çeşitli tepkiler bu duruma gösterilirken Birgül en büyük merak ise millet ittifakı'nın bu duruma nasıl bir tepki vereceği ile ilgiliydi.

Iyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, HDP'ye açılan kapatma davasında karşı çıkan CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin aksine ifadeler kullandı.

Ağıralioğlu yapmış olduğu açıklamada; 'HDP, PKK'ya savaş açmak zorundadır. Açmadığı takdirde, terörün gölgesinde kalıp, meşruiyet alanını kendi kendine kapatacaktır. Şeklinde konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu ise HDP'nin kapatılması ile ilgili davanın açılmasına sert tepki göstermiş ve Parti kapatmanın Aslında çözüm olmadığını ve halkın desteğini alan siyasi partilerin yaşaması gerektiği ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Halkın desteğini alamayanlar tarihin çöp sepetine atılır. Dolayısıyla bizi siyasi partilerin kapatılması ve sonlandırılması gibi bir süreci kapatmak zorundayız. Şeklinde konuşmuştu.

İyi Partili Yavuz Ağıralioğlu Konuşmasını Şöyle Sürdürdü

Hiç kimse, seçilmiş olmayı suç işleme hürriyeti gibi algılanmamalıdır. Hiç kimse seçildim diye suç işleme hakkını kazandım duygusuyla siyaset yapmamalıdır şeklinde konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER