TBMM Başkanı Mustafa şentop HDP' nin Kapatılması Davasına İlişkin Neler Söyledi?

Bilindiği gibi HDP nin bir milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılmış ve milletvekilliği düşürülmüştür. Hemen akabinde dün, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

TBMM Başkanı Mustafa şentop HDP' nin Kapatılması Davasına İlişkin Neler Söyledi?

Bilindiği gibi HDP nin bir milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırılmış ve milletvekilliği düşürülmüştür. Hemen akabinde dün, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, HDP'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Haber, Türkiye'nin gündemine adeta bomba gibi düşerken, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa şentop konu ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Şentop, yapmış olduğu açıklamada; 'anayasamızda Parti kapatma var, bir ilk değil. Başka ülkelerde de Parti kapatma ile alakalı düzenlemeler mevcut nokta şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Şentop' tan İlk Yorum Geldi!

  • Partilerin hassas olması gerektiğinin altını çizen TBMM Başkanı Mustafa şentop, Bu bir ilk değil. Başka ülkelerde de Parti kapatma ile ilgili çeşitli düzenlemeler mevcut. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı dava açıyor. Siyasi partilerin kapatılması gereken hususlar hususunda partilerin hassas olması gerekiyor şeklinde konuştu.
  • TBMM Başkanı Mustafa şentop açıklamasını şöyle sürdürdü: Aslında daha önce bu şekilde benzer bir olay yaşandı. 3 vekilin haklarındaki kesin kararın okunması ile beraber vekillikleri sona ermişti. Biri Berberoğlu Diğeri ise 2 HDP'li vekil. Bu süreç içerisinde ilk kez karşımıza çıkan hüküm değil. Yanlışlık varsa hüküm ile alakalı nasıl düzeltileceğini mevzuatta zaten mevcut. Anayasa mahkemesine bireysel başvurular hükmün kesinleşmesine engel değildir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER