400 Yıl Önce Güneş Fırtınasının Oluşturduğu Der Yangın Felaketi Tekrarlanabilir

Bilim insanları en son 1582 senesinde meydana gelen dev Güneş fırtınasının yani dev yangın felaketinin tekrardan meydana gelebileceğini açıkladı.

400 Yıl Önce Güneş Fırtınasının Oluşturduğu Der Yangın Felaketi Tekrarlanabilir

Bilim insanları en son 1582 senesinde meydana gelen dev Güneş fırtınasının yani dev yangın felaketinin tekrardan meydana gelebileceğini açıkladı. Gökyüzünde oluşturmuş olduğu görüntü sebebiyle "büyük yangın" olarak da isimlendirilen fırtınanın küresel elektrik kesintilerine ve milyarlarca dolar zarara sebep olabileceği açıklanıyor.

Peki Neler Olmuştu?

1582 senesinde gökyüzünde "büyük bir ateş" benzerliğinde ve "büyük yangın" olarak anadan bir güneş Fırtınası dünyayı vurmuştu.

Üç gün devam eden bu Güneş Fırtınası, Tarih kitaplarında ise şu şekilde açıklanmıştır;

"Gökyüzünün tamamı ateşli Alevler içinde gibiydi; Sanki gökyüzü yanıyordu."

Bilim insanları meydana gelen bu felaketin üzerinden 439 sene geçtikten sonra benzer bir olayım tekrardan yaşanabileceği uyarısında bulundu. 1583 senesinde meydana gelen Güneş Fırtınası, tam 3 gün devam etmiş ve öncelikli olarak Avrupa ve Daha sonrasında ise Asya kıtalarını etkisi altına almıştı.

Güneş Fırtınası Maddi Manevi Çok Büyük Kayıplara Sebep Olacak

O dönem teknolojik cihazların olmaması sebebiyle fırtına ciddi bir hasara sebep olmamıştır. Fakat günümüzde artık teknoloji odaklı bir yaşam sürdüğümüz için durum çok daha farklı. Bilim insanları bir, söz konusu bu fırtınanın küresel elektrik kesintilerine ve milyarlarca doğru dolar maddi kayba sebep olabileceğini Açıklıyor.

Dünyanın oluşum gösterdiği andan itibaren çeşitli gökyüzü felaketleri meydana gelmiştir. Aradan yüzyıllar geçtikten sonra tekrarlayan felaketlerden birisi de Güneş Fırtınası olarak nitelendirilen dev yangındır. Bilim insanları gökyüzü ile ilgili araştırmalarını sürdürmeye başladığı andan itibaren çeşitli veriler gelmeye başlıyor. Güneş Fırtınası ile ilgili herhangi bir gelişme meydana geldiği zaman bu satırlardan takip edebilirsiniz...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER