Çip Krizi Bütün Sektörlere Yayılıyor

İlk başta otomotiv'e piyasasında başlangıç gösteren ve Türkiye'yi de etkisi altına alan çip krizi elektronik piyasaya da yansıdı.

Çip Krizi Bütün Sektörlere Yayılıyor

İlk başta otomotiv'e piyasasında başlangıç gösteren ve Türkiye'yi de etkisi altına alan çip krizi elektronik piyasaya da yansıdı. Eğer ki bu kriz çözülmezse yakın zaman içerisinde cep telefonu ve bilgisayar öğretiminde de çeşitli aksamalar meydana gelebilir. Koronavirüsü pandemisi sürecinde artış gösteren talebe yetişmekte zorluk çeken firmalar yeni yatırımlar yapıyor. Türkiye'de ise kendi sistemini oturtmak ve teknolojisini üretmek amacıyla çeşitli faaliyetlerde bulunuyor.

Otomotiv piyasasında elektronik gibi diğer piyasalarda yaşanan ve küresel çip tedariki probleminin meydana gelmesine sebep olan bu durum imalatın gerçekleştirilmesinde çeşitli aksamalara Sebep olarak milyarlarca dolarlık zarara yol açabilir.

Sağlık açısından giyilebilir elektronik mamüllerinden araç içi elektronik sistemlerine kadar teknolojinin hemen her alanında büyük bir öneme sahip olan çip uygulaması ülkeler arasında meydana gelen rekabet unsurlarından Biri haline gelirken, covid-19 salgınının iyle Otomotiv'i piyasasından başlayarak küresel bir durumun ortaya çıkmasına sebep oldu.

Pandei Sürecinde Ekip Talebinde Artış Oldu

60 sene öncesine kadar icat edilmiş olan çip, bilgisayarlardan otomobile günümüz modern cihazlarının en önemli ve en pahalı bileşenine dönüşürken, salgın esnasında akıllı telefonlar ile elektronik ürünlere yönelik talebini beklenmedik biçimde artış göstermesiyle benzeri görülmemiş bir küresel kıtlık durumunu tetikleyen kısa vadeli bir şokunu sebep oldu.

Yakın zaman içerisinde bu konu ile ilgili karize çözülemez ise eğer Türkiye'de de elektronik piyasasında faaliyet gösteren çeşitli firmaların mamülül tedavi hususunda problem yaşanması bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner19

banner22