İnstagramın İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Son birkaç yıl içerisinde Instagram Platformu, özellikle de diğer kullanılan sosyal medya mecraları arasında adeta yıldızı parlayan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

İnstagramın İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Son birkaç yıl içerisinde Instagram Platformu, özellikle de diğer kullanılan sosyal medya mecraları arasında adeta yıldızı parlayan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Milyarlarca kullanıcısı bulunan Instagram Platformu gündelik yaşamına kolaylaştırdığı gibi bazı olumsuz sonuçları da beraberinde getiriyor.

Son zamanlarda çok sık bir şekilde kullanılan instagram'ın, kullanıcılarına psikolojisi Bir de olumsuz bir şekilde etkilediği ve bu durumun çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabileceği de açıklandı.

İnternetin ve mobil cihazların, hayatımıza girmesiyle beraber insan yaşamında yeni bir sayfanın açılmasına sebep oldu.

Son zamanlarda sosyal medya kullanımı rekor sayılabilecek bir dereceye ulaştı. Bu süreç içerisinde her yaş grubundan ve her bölgeden kullanıcıların sosyal medya platformlarını aktif bir şekilde kullandıkları görülüyor.

Sosyal medya kullanımının artış göstermesi ile beraber Uzmanlar tarafından çeşitli araştırmalar yapılarak çeşitli uyarılar açıklanıyor. Genel itibariyle kullanıcılarının hayatlarını da derinden etkileyen bu süreç ile ilgili psikolojik bir çalışma gerçekleştirdi. Uzun süre boyunca Instagram kullanımının genel itibariyle psikolojik bir problemi de beraberinde getirebileceği açıklandı.

Instagram Psikolojiyi Olumsuz Etkiliyor!

Instagram kullanmanın insan psikolojisini olumsuz bir şekilde etkilenmesinin en önemli sebeplerinden Bir tanesi ise; insanların artık Sosyal yaşam denilen kavramı sosyal medyaya taşımış olmalarıdır. Bir İnstagram kullanıcısı, sürekli bir şeyleri paylaşmak, Sürekli beğeni almak Birgül sürekli aktif olmak zorunda hissettiği için kendisini instagramın adeta bir kölesi gibi kullanmaya çalışıyor. Bu durum, az beğeni alındığında ya da yapılan herhangi bir paylaşım takipçiler tarafından olumsuz bir şekilde karşılanmadığı takdirde esas kullanıcı bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER