120 Metrekare Daire İçin Bir Otopark Zorunluluğu 31 Mart'tan İtibaren Başlıyor

31 Mart 2021 tarihinden itibaren otopark yönetmeliğinde yeni bir dönem başlayacak artık. Yeni sistemle beraber her daireye bir otopark zorunluluğu değişecek. Dairelerin büyüklüklerine göre otopark tahsis edilecek.

120 Metrekare Daire İçin Bir Otopark Zorunluluğu 31 Mart'tan İtibaren Başlıyor

31 Mart 2021 tarihinden itibaren otopark yönetmeliğinde yeni bir dönem başlayacak artık. Yeni sistemle beraber her daireye bir otopark zorunluluğu değişecek. Dairelerin büyüklüklerine göre otopark tahsis edilecek. Gerçekleştirilecek bu son değişiklikle beraber, 80 metrekareden küçük her 3 daire için en az 1 otopark, 80 ile 120 metrekare arasında bulunan her iki daire için en az 1 otopark, 120 ile 180 metrekare arasında her daire için ise En az 1 otopark ve 180 metrekare üzeri her daire için iki otopark yeri ayrılması tahsis edilecek.

Her Daire İçin En Az Bir Otopark Zorunluluğu Uygulamasında Değişiklik

Her daire için en az bir otopark zorunluluğu uygulamasını daha köklü bir değişikliğe gidilecek.

Daire büyüklüğüne göre otopark zorunluluğu uygulaması getirilecek.

Değişiklikle beraber otoparkın öncelikli olarak binanın bodrumunda karşılanması zorunluluğu kaldırılarak Talep edilen duruma göre binanın bodrumunda, arka, yan ya da ön bahçesinde veya bu bahçelerin altında öncelik olmadan karşılanabilmesi hükmü getirilecek. Parsel arka bahçesinde binalara 2 metreden fazla yaklaşma mak ve zemin kat yüksekliğini aşmamak şartı ile mekanik otoparkı yapabilme imkanı tanınacak.

Komşu Olan Parsellere Ortak Otoparkı Kullanım Avantajı

Komşu parsellerin Anlaşması ve maliklerin muvafakatı dahilinde bitişik bahçelerine, arada bulunan duvar kağıtları olmak şartı ile ortak otopark olarak kullanılabilmesi avantajı tanınacak Böylelikle birden çok parselin Anlaşması ile adaiçi otoparkların önü açılmış olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER