2021 Yılı Fitre Miktarı Ne Kadar Oldu?

Gelen bir son dakika açıklamasına göre; Din İşleri Yüksek Kurulu Birgül 2021 senesi Ramazan ayının başlangıcından 2022 senesi Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre içerisinde fitre miktarını 28 TL olarak belirlendiğini duyurdu.

2021 Yılı Fitre Miktarı Ne Kadar Oldu?

Gelen bir son dakika açıklamasına göre; Din İşleri Yüksek Kurulu Birgül 2021 senesi Ramazan ayının başlangıcından 2022 senesi Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre içerisinde fitre miktarını 28 TL olarak belirlendiğini duyurdu. Din İşleri Yüksek Kurulu aracılığı ile karar neticesinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; İşleri Yüksek Kurulu tarafından, 2021 senesi Ramazan ayının başlangıcından 2022 Ramazan ayının başlangıcı ne kadar olan süre içerisinde fitre miktarı 28 TL olarak açıklanmıştır. Fitre miktarının belirlenmesinde, İslam dininin temel kaynaklarından zikredilmiş olan Deliler ve günümüz koşullarında Bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınmıştır.

Belirlenmiş Miktardan Daha Fazla Fitre Verilebilir

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan ikinci bir açıklamaya göre ise 28 TL olarak belirlenen fitre miktarından daha fazla meblağın fitre niyeti ile verilebileceğine yorum yapıldı.

Fitre Nedir?

Ramazan ayı içerisinde Müslüman vatandaşların, gereksinim sahiplerine vermesi gereken sadaka ile o kişilerin bir günlük yiyeceğinin karşılaması anlamına geliyor. Günümüzde fıtır sadakası miktarı, bir bireyin virgülü bir günlük Yani (iki öğün) normal gıda ihtiyacını karşılayacak şekilde belirleniyor.

Fitre uygulaması ile müslüman vatandaşlar arasında Dar gelirli olanların Özellikle de normal Gıda ve besin maddelerini almaları ile ilgili Amaç güdülmüştür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER