Bina Kimlik Sistemi Hayata Geçiyor

Bina Kimlik Sistemi Hayata Geçiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Hayata geçirilecek olan bina kimlik sistemi ile beraber artık binaların periyodik bir şekilde denetimi gerçekleştirilecek, Bodrum'u kata çevirme ile ilave kat çıkılması ya da kolun kesilmesi gibi aykırı durumların engellenmesi sağlamış olacak. Bina kimlik sistemi uygulaması, nisan ayında bütün illerde eş zamanlı bir şekilde başlayacak. Haberin detayları şöyle…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Dün TBMM depremlere karşı alınabilecek önlemleri araştırma komisyonunda açıklamış olduğu bina kimlik sistemine ilişkin detaylar kamuoyu ile paylaşıldı. Bakanlık tarafından, Türkiye'de denetimli olarak tanımlanan ve her binanın denetimi ile takibi ile teknik ve genel bilgileri Ulaşılması amacıyla bina kimlik sistemi uygulamasına geçilecek.

Binaların 3 Boyutlu Görselleri Sisteme Yüklenecek

Yapıların inşa faaliyetlerinin sonlanması neticesinde, fotoğraf ile üç boyutlu görseller sisteme yüklenecek. Böylelikle, 5 sene içerisinde bir yapılacak olan denetimlerde ilave kat çıkma, kesme ya da Bodrum'u kata çevirme ile sığınak olan alanı depoya da dükkan gibi kullanma gibi aykırı durumların tespit edilmesi ve bunların engellenmesi sağlanmış olacak.

Çipli Elektronik Etiket Verilecek

Proje açısından bakanlık ve Cumhurbaşkanlığı savunma sanayi Başkanlığı arasında bir protokol gerçekleşti. Böylelikle, savunma sanayi Başkanlığı' nın Yüksek Teknoloji ile araştırma geliştirme ve üretme tecrübesinden faydalanılarak.

Yapılara kimlik belgesi verilmesi niteliğinde bulunan bina kimlik sistemi ile her yapıya sertifika niteliğinde olan Karekod ile elektronik etiket verilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER