Güvenlik Soruşturması Ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi TBMM'de Kabul Edildi!

Türkiye Büyük millet meclisi genel kurulunda daha önce muhalefetin oyları ile reddedilen ve ilk kez atanacak olan memur adaylarını da oldukça yakından ilgilendiren güvenlik soruşturması ile arşiv araştırması kanun teklifi, tekrardan oylanarak kabul edildi.

Güvenlik Soruşturması Ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi TBMM'de Kabul Edildi!

Türkiye Büyük millet meclisi genel kurulunda daha önce muhalefetin oyları ile reddedilen ve ilk kez atanacak olan memur adaylarını da oldukça yakından ilgilendiren güvenlik soruşturması ile arşiv araştırması kanun teklifi, tekrardan oylanarak kabul edildi. Tekliften kişinin 1. Derecede kan bağı akrabaları ile eşinin anne ve babasının araştırılması çıkarıldı.

Düzenleme ile beraber güvenlik soruşturması ile arşiv araştırması kapsamına, kamu kurum ve kuruluşlarında faaliyet gösterecek olan öğretmenler de dahil edildi.

Kamuya ilk defa atanacaklar olan adaylara yönelik "güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kanun teklifi" genel kurulda kabul edildi. Arşiv araştırması, statüsü ya da çalıştırma şekline bağlı olmaksızın ilk defa ya da yeniden memuriyete veya kamu görevini atanacak olan adaylar hakkında yapılacak. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması milli istihbarat teşkilatı başkanlığı ile emniyet Genel müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirleri tarafından yapılacak.

Öğretmenler De Dahil Edildi!

Kanun kapsamında, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar şu şekilde sıralanıyor.

  • Kurum ve kuruluşlarda, yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları durumunda devlet güvenliğinin, ulusal varlığını ve bütünlüğün, iç ve dış menfaatin zarar görebileceği ya da tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimler,
  • Milli savunma Bakanlığı, genelkurmay başkanlığı, jandarma, emniyet ve Sahil Güvenlik, ve istihbarat teşkilatları da çalıştırılacak kamu personeli,
  • Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel,
  • Üst kademe kamu yöneticileri,
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak öğretmenler
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER