Kış Lastiği Uygulaması Sona Erdi

Motorlu araç satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, ticari araçlarda 1 Aralık 2021 tarihi itibariyle başlayan kış lastiği takma zorunluluğunun dün itibariyle sona erdiğini açıklayarak, nisan ayı itibariyle havaların ısınmasıyla beraber yaz lastiği denilen geleneksel lastik kullanımına geçirmek gerekiyor.

Kış Lastiği Uygulaması Sona Erdi

Motorlu araç satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, ticari araçlarda 1 Aralık 2021 tarihi itibariyle başlayan kış lastiği takma zorunluluğunun dün itibariyle sona erdiğini açıklayarak, nisan ayı itibariyle havaların ısınmasıyla beraber yaz lastiği denilen geleneksel lastik kullanımına geçirmek gerekiyor. Çünkü yaz döneminde kış lastiği kullanımı da aynı risklere yol açabiliyor şeklinde konuştu.

Motorlu araç satıcıları Federasyonu (masfed) Genel Başkanı Aydın Erkoç, mevsimine uygun lastik kullanmanın güvenli sürüş başta olmak üzere yakıt tasarrufu ile performans ve lastik ömrü gibi konular açısından çok önemli olduğunu söyledi. Yollarda kirişlere dikkati çeken Erkoç, "zorunlu kış lastiği uygulaması, Soğuk havalarda, Karlı ve buzlu zeminlerde su kaybını azaltıp, aniden hızlanma ve frenleme gibi uygulamalarda kayma başta olmak üzere savrulma ve Hakimiyet kaybını önlemek amacıyla Hayati önem taşıyor." Diye konuştu.

Kış Lastiği Zorunluluğu Sona Erdi

Zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık tarihinden başlayıp 1 Nisan tarihine kadar uygulandığını dile getiren Erkoç konuşmalarını şöyle sürdürdü;

"Nisan ayından itibaren havaların ısınmasıyla beraber yaz lastiği denilen geleneksel lastik kullanımına geçmek gerekiyor. Çünkü yaz dönemlerinde kış lastiği kullanımı da aynı risklere yol açabiliyor. Trafik kazalarına sebep olan en önemli faktörlerden biri lastik kullanımı. Mevsimine uygun olmayan lastikleri kazalara davetiye çıkarır. Yaz mevsiminde kış lastiği çok hızlı bir şekilde aşınır ve çabuk yıpranır, aynı zamanda lastiğin ömrünü de kısaltır. Güvenli ve konforlu sürüş başta olmak üzere tasarruflu bir sürüş açısından araç sahipleri kışın kışlık, yazın yazlık lastik tercih etmelidir. Şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER